Ten sklep używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Poidła  

Prawidłowe pojenie zwierząt jest bardzo ważne dla ich dobrostanu i wydajności. W tej kategorii znajdziesz poidła dla bydła, trzody chlewnej i innych zwierząt gospodarskich.


Jest 10 produktów.
Pokazuje 1 - 10 z 10 elementów

Poidła - podstawowe wyposażenie każdej hodowli

Woda odgrywa znaczącą rolę w żywieniu bydła, trzody chlewnej, drobiu, zajęczaków i wszystkich innych gatunków zwierząt hodowlanych. Swobodny dostęp do nieograniczonej ilości czystej wody wpływa pozytywnie na wydajność produkcyjną zwierząt. Dobrze dobrane rozwiązania dotyczące pojenia to podstawa każdej hodowli.

Ile wody potrzebują zwierzęta?

Ilość wody, jaką wypija zwierzę w ciągu dnia, zależy od gatunku, wydajności mlecznej, kierunku produkcji, temperatury otoczenia i podawanych pasz. W ciągu roku ilość pobieranej wody zmienia się wraz ze zmianą pór roku, a także wraz ze zmianami zachodzącymi w fizjologii.

Na przykład krowa zasuszona potrzebuje dziennie 20 - 30 litrów, ale już w szczycie laktacji pobiera dziennie do 130 litrów wody! Podobną zależność widać również u innych gatunków. Tuczniki wypijają dziennie do 10 litrów wody, podczas gdy maciora karmiąca potrzebuje minimum 20 litrów w ciągu doby.

Wpływ wody na wydajność, produkcję mleczną i przyrosty

Skutki niedoboru wody mają negatywny wpływ na wydajność mleczną, nieśność kur, przyrosty masy ciała opasów, tuczników czy zajęczaków, a także na płodność.

Zwierzęta, które mogą swobodnie korzystać z dostępu do wody przez całą dobę, odznaczają się mlecznością nawet o 15% większą w porównaniu do zwierząt pojonych dwa lub trzy razy dziennie. Przyrosty masy ciała wzrastają nawet o 5%.

Zwierzętom należy przez całą dobę zapewnić dostęp do świeżej, czystej wody pitnej. Elementy potrzebne do zbudowania odpowiedniego systemu pojenia znajdziesz w naszym sklepie.

Systemy pojenia

W zależności od gatunku wybiera się różne systemy pojenia. W przypadku bydła, koni, a także trzody chlewnej najczęściej sięga się po poidła miskowe. Uruchamiane są przez zwierzę, które nosem dociska zawór. W ten sposób za każdym razem do poidła dostarczana jest świeża woda, a jej ilość jest regulowana przez zwierzę. Najczęściej stosuje się je w systemie uwięziowym, gdzie jedno poidło przypada na dwa stanowiska.

Poidła miskowe sprawdzają się trochę gorzej w systemie wolnostanowiskowym. Chociaż jedno wystarczy na 15 - 20 krów, to są to zwierzęta, które wiele czynności wykonują stadnie. Ze względu na komfort w takich przypadkach wybiera się zazwyczaj poidła wannowe z pływakiem, który pomaga utrzymać stały poziom wody.

System pojenia dla drobiu często opiera się na poidłach kubeczkowych. Napełniają się one automatycznie w momencie, kiedy ptak chce się napić. Ograniczają straty wody i są bardzo higieniczne. Wielu hodowców wybiera także poidła kropelkowe lub tradycyjne poidła dzwonowe.

W przypadku królików, szynszyli i innych gryzoni utrzymywanych w systemie klatkowym najlepiej sprawdzają się poidła kulkowe. Dzięki nim zwierzęta mają dostęp do czystej wody, a hodowca w łatwy sposób może opróżnić zawartość pojemnika. Najprostsze poidła dla królików nie wymagają doprowadzania do nich wody.

Dobre poidło to podstawa

Bez znaczenia na to, jaki gatunek zwierząt utrzymujesz i jaki system pojenia wybierasz, podstawą jest wybór dobrych poideł. Ważna jest jakość wykonania i trwałość, a także szybkość przepływu wody - nie może ona wypływać zbyt szybko, bo może to doprowadzić do jej marnowania albo zalewania nozdrzy. Z kolei zbyt wolny przepływ wody może zniechęcić zwierzę do regularnego picia.

W naszej ofercie możecie znaleźć Państwo szeroki wybór poideł najwyższej klasy!