Ten sklep używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Widły  

Dobre widły to jedno z podstawowych narzędzi pracy każdego rolnika. Często stosowane są także przez ogrodników i działkowców. W tej kategorii znajdziesz różne rodzaje wideł, przeznaczone do wykonywania różnych zadań.


Jest 2 produktów.
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów

Widły - podstawowe narzędzie rolnicze

Trudno wyobrazić sobie pracę na roli bez odpowiednich wideł. W pewnym sensie są one atrybutem rolnika. I chociaż obecnie praca gospodarza wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu, a technologia uprawy oraz hodowli znacznie się zmieniła, to nadal widły są jednym z podstawowych narzędzi rolniczych. W tej kategorii dostępne są różne rodzaje wideł, dzięki którym wykonywanie codziennych zadań staje się łatwiejsze.

Wysoka jakość wykonania

Jakiekolwiek widły wybierzemy, jakość wykonania jest najważniejszym kryterium. Te ręczne narzędzie zazwyczaj posiada końcówkę wykonaną z metalu. Ząbki wideł są odpowiednio wyprofilowane w zależności od zadań, do których konkretny model jest przeznaczony. Nie powinny się one łatwo wyginać, a przy tym muszą być na tyle elastyczne, aby nie łamać się pod naporem.

Trzonek do wideł zazwyczaj robiony jest z wyselekcjonowanego drewna, a rączka z tworzywa poprawia komfort pracy.

Rodzaje wideł

Widły stosowane są do różnych prac w rolnictwie i ogrodnictwie. Wykorzystuje się je do zbierania słomy i siana, nakłada się nimi obornik, ładuje kamienie. Wybór wideł nie jest przypadkowy, a każdy rodzaj ma swoje przeznaczenie. W zależności od rodzaju mogą mieć nawet kilkanaście zębów.

Widły dwuzębne (tzw. dwójki) sprawdzają się najlepiej do ładowania i przerzucania sprasowanych snopków słomy i siana. Zapewniają pewny chwyt, a korzystanie z nich jest znacznie bardziej komfortowe, niż ręczne podnoszenie kostek. Do podobnych zadań używane są widły trójzębne, które bardzo dobrze sprawdzają się także do zbierania niesprasowanych roślin oraz zielonki.

Widły czterozębne i te mające pięć zębów są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego pomieszczenia inwentarskiego. Gęściej ułożone zęby pozwalają z łatwością przenosić materiały, które zawierają drobniejsze elementy. Te narzędzie pozwala pozbyć się obornika i tym samym utrzymać czystość przy hodowli zwierząt.

Szczególne zastosowanie w gospodarstwach rolnych, gdzie uprawia się rośliny okopowe, mają gable. Są to widły do ziemniaków lub buraków. W przeciwieństwie do innych rodzajów wideł ich zęby zakończone są niewielką kulką. Dzięki temu przy ich użyciu można swobodnie przenosić i podrzucać rośliny, bez obawy o uszkodzenia ostrymi krawędziami. Zęby w takich widłach są bardzo elastyczne, a same gable szerokie.

Podobne do gabli są widły do kukurydzy, są one jednak głębsze i ostro zakończone. Łatwo nimi nabrać kiszonkę i kukurydzę. Ułatwiają podawanie paszy zwierzętom.

W ogrodnictwie często stosowane są widły amerykańskie, znane także jako farmerskie lub gospodarskie. Charakteryzują się szerokimi, płaskimi zębami. Służą do przekopywania ziemi, wykopywania warzyw, przerzucania kompostu, zbierania zgrabionych liści. Znajdują zastosowanie także w napowietrzaniu trawników.

W każdym gospodarstwie domowych z pewnością przydadzą się widły do kamieni. Gęste zęby i odpowiednie profilowanie sprawia, że nabieranie sypkich materiałów staje się bardzo łatwe.

Niezbędne narzędzie

Widły są podstawowym narzędziem pracy na wsi, dlatego ich wybór nie powinien być przypadkowy. Wysokiej jakości narzędzia znacznie zwiększają komfort pracy. Proponujemy Państwu zakup najlepszych narzędzi dla rolników i ogrodników w naszym sklepie.