Ten sklep używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcej

Przetwórstwo  

Konserwacja owoców i warzyw pozwalała ludziom przechowywać żywność na długo przed powstaniem lodówek. W tej kategorii znajdziesz produkty, dzięki którym łatwo przetworzysz owoce i warzywa.


Jest 14 produktów.
Pokazuje 1 - 14 z 14 elementów

Konserwacja warzyw i owoców w Twoim domu!

Domowe chłodziarki zaczęły być dostępne w sprzedaży dopiero na początku XX wieku. Nie oznacza to jednak, że przechowywanie żywności było przed ich wymyśleniem niemożliwe. Procesy takie jak kiszenie, fermentacja alkoholowa, pasteryzacja, zakwaszanie, czy cukrzenie to metody znane od setek lat. Przetwórstwo to najlepszy sposób na to, aby przechowywać owoce oraz warzywa przez długie miesiące.

Przetwórstwo owocowo-warzywne w Twoim domu

Produkcja domowych dżemów, powideł, kiszonek i produktów w marynacie nie jest trudna. Większość przepisów na przetwory można z powodzeniem wykonać w domowym zaciszu, potrzeba do tego tylko owoców i warzyw, cukru, soli, octu oraz przypraw. Oczywiście zajmuje to trochę czasu, ale w zamian otrzymuje się wysokiej jakości produkt, który zamyka w sobie wszystkie smaki świeżych owoców oraz warzyw.

Dawniej przetwory były podstawą wyżywienia dla większości osób w okresie zimowym. Ich wykonywanie było popularne nie tylko na wsi, ale także w miastach. Chociaż w dzisiejszych czasach można bez problemów przez cały rok kupić świeże produkty spożywcze, jak i gotowe już przetwory owocowe i warzywne, to zakonserwowane w domu smakują o niebo lepiej! Do tego można dowolnie modyfikować przepisy, dopasowując je do własnych preferencji smakowych.

Podstawą przy przetwórstwie są dobre słoiki. Przed użyciem powinny zostać dokładnie wymyte i wyparzone. Nakrętki muszą być nowe i szczelne, aby nie dopuścić do kontaktu przetwór z powietrzem. Słoiki różnej wielkości, idealne do przechowywania żywności, znajdziesz w naszej ofercie. Dzięki nim przygotujesz smaczne konfitury z własnych owoców, zakisisz ogórki, czy zamarynujesz leśne grzyby. Szklane słoiki są łatwe do utrzymania w czystości, a różne wielkości pozwalają na dobranie pojemności słoika do przetworów.

Domowe winiarstwo

Od XII wieku w Polsce intensywnie rozwijało się winiarstwo. Napój był pozyskiwany zarówno z winogron, jak i innych owoców. Ze względu na warunki pogodowe panujące w Polsce wina owocowe cieszą się tutaj szczególną popularnością i często są produkowane na własne potrzeby. Domowe wino wytworzyć można z jabłek, porzeczki, owoców dzikiej róży, wiśni. Znane są też wina kwiatowe, które produkowane są z kwiatów czarnego bzu, mniszka lekarskiego, lipy, akacji oraz bławatka.

Do produkcji domowego wina niezbędny jest balon (nazywany także gąsiorem). Naczynie umieszczane jest w koszu, dzięki temu łatwiej je przenosić i ochronić przed przypadkowym rozbiciem. W fazie fermentacji na balon zakłada się rurkę fermentacyjną, która przy dojrzewaniu jest zamieniana na korek. Gąsiory o różnej pojemności można znaleźć w naszej ofercie. Dzięki temu każdy może dobrać pojemność naczynia do planowanej ilości trunku. Warto pamiętać o tym, że naczynie nie może być zbyt małe.

Fermentacja win domowych zazwyczaj odbywa się z udziałem dzikich drożdży, które znajdują się naturalnie na powierzchni owoców. Są to jednak niestabilne organizmy, które dają napój o niskiej zawartości alkoholu i mogą działać w nieprzewidziany sposób. Z tego też powodu warto wybierać szlachetne szczepy drożdży. Stosowanie szlachetnych drożdży daje gwarancję tego, że wino osiągnie zamierzoną zawartość alkoholu i nie pojawią się w nim niechciane bakterie, które mogłyby zepsuć trunek.

Twój partner w domowych przetworach!

Doceniamy możliwość wykonywania domowych przetworów i doskonale wiemy, jak ważne są one dla wielu osób. To nie tylko smaczne, zdrowe i pełne witamin pożywienie. To także tradycja. Wiele rodzin przetwarza sezonowego warzywa i owoce wspólnie.

W asortymencie naszego sklepu znaleźć można szeroki wybór akcesoriów, które sprawią, że domowe przetwarzanie będzie jeszcze łatwiejsze. Znajdziesz tutaj także akcesoria winiarskie, dzięki którym uzyskasz napój o bogatym smaku. Spróbuj sam, a przekonasz się, jak wiele radości daje domowe przetwórstwo!