Regularne przycinanie gałęzi i drzewek jest bardzo ważnym zabiegiem, o którym nie można zapomnieć. Do przycinania najlepiej sprawdzają się odpowiednie narzędzia, w szczególności sekatory.

Sekator czy piła?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy sekator poradzi sobie z gałęziami. Wiele osób sięga po niewielkie piły spalinowe, ale nie są one idealnym rozwiązaniem. Przede wszystkim piła spalinowa, czy też elektryczna, są trudniejsze w obsłudze i potencjalne niebezpieczne. Z ich używaniem mogą sobie nie poradzić osoby starsze ani słabsze. Są one bowiem cięższe, nieporównywalnie ciężko od sekatora. Mają jednak zaletę - cięcie odbywa się bez użycia żadnej siły, automatycznie. Jednak odpowiednio dobrany sekator potrafi zapewnić podobny efekt. Odpowiednio długie ramiona i ostre ostrze są w stanie poradzić sobie z nawet dużymi gałęziami. Używanie sekatora jest łatwiejsze, poradzą sobie z tym nawet dzieci i osoby starsze, które nie będą musiały męczyć się z ciężkim sprzętem. Sekator ma też sporą przewagę nad urządzeniami spalinowymi i elektrycznymi - praktycznie nie wymaga zabiegów konserwacyjnych i nie psuje się. Nie trzeba pamiętać o zakupie oleju do paliwa, oleju do piły, ostrzeniu i regularnej wymianie łańcuchów. Zaniedbanie regularnej konserwacji może doprowadzić do zepsucia sprzętu. Sekator wystarczy od czasu do czasu naoliwić i pamiętać o jego wyczyszczeniu. Większość sekatorów można dodatkowo złożyć, co sprawia, że zajmują one naprawdę niewiele miejsca.

Jak dobrać sekator?

Wyróżnia się kilka rodzajów sekatorów. Ze względu na mechanizm działania, można podzielić je na sekatory nożycowe i kowadełkowe. Sekator nożycowy, nazywany też dwuostrzowym, przypomina po prostu duże nożyczki. Stosowanie takiego sekatora jest polecane tylko w sytuacjach, kiedy musisz obciąć młode, giętkie i miękkie pędy. W przypadku gałęzi nie poradzą sobie one, bo do ich stosowanie będzie trzeba zaaplikować dużo siły. Świetnie nadają się jednak do finalnego formowania kształtu drzewa i do przycinania drzewek owocowych. Sekatory kowadełkowe, jednoostrzowe, z jednej strony mają ostrze, a z drugiej stalnicę, do której ostrze jest dociskane. Ich stosowanie wymaga mniej siły, są w stanie przeciąć duże gałęzie (oczywiście wybrać należy odpowiednio duży model). Bez problemów sekator kowadełkowy poradzi sobie także ze starszymi pędami. Sekatory można też podzielić ze względu na sposób używania. Najpopularniejsze są sekatory jednoręczne, które nadają się do przycinania cienkich gałęzi. Jeśli planujesz przyciąć większe gałęzie, to lepszym rozwiązaniem zapewne będzie sekator dwuręczny. Daje on większe możliwości zwiększenia nacisku, dzięki czemu świetnie radzi sobie nawet z dość grubymi gałęziami. Takie sekatory są najwygodniejsze podczas prac w sadzie lub w ogrodzie.

Przycinanie na wysokości

W przypadku gałęzi często mamy do czynienia z pracami na wysokościach. Przycinanie drzew, podczas stania na drabinie, nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Przede wszystkim spore jest ryzyko spadnięcia, gdyż nie można dobrze utrzymać równowagi. W takiej sytuacji skorzystać można z sekatorów teleskopowych, nazywanych też tyczkowymi. Specjalny wysięgnik, którego długość można dowolnie regulować, pozwala na dosięgnięcie nawet do najdalszych zakątków drzew. W zależności od rodzaju sekatora można mieć zasięg nawet do kilku metrów, co świetnie sprawdza się zamiast pracy na wysokości. Taki sposób jest nie tylko bezpieczniejszy, ale też dużo wygodniejszy. Poza tym na bieżąco można kontrolować bryłę drzewa i w razie potrzeby przyciąć je jeszcze mocniej lub zaprzestać pracy.

sekator dwureczny

Jak dbać o sekator do gałęzi?

Sekatory do gałęzi nie wymagają skomplikowanych zabiegów, ale należy dbać o nie. Przede wszystkim, w razie potrzeby, należy stosować odpowiedni olej. Dzięki temu wszystkie elementy będą działać płynnie, sekator nie będzie się zacinał. Stosowanie sekatorów do gałęzi powinno być łatwe i przyjemne, a nie być ciężkim zadaniem! Warto także dokładnie oczyścić narzędzia po zakończeniu prac. Świeża kora, która może wejść pomiędzy ostrza sekatora, może z czasem powodować pojawienie się rdzy. Należy ją ostrożnie usunąć. Sekator, a konkretnie jego ostrza, czasami potrzebują ostrzenia. Cięcie, które robi się sekatorem, powinno być płynne, a krawędzie nie powinny być poszarpane. Warto więc regularnie sprawdzać stan sekatora, aby w razie potrzeby oddać go do ostrzenia. Na bieżąco należy dokonywać wszelkich napraw i dbać o dobry stan narzędzi. Bardzo ważne jest, aby wybierać sprawdzone narzędzia, takie jak sekatory marki Bradas. Wykazują one sporą wytrzymałość, dzięki temu można mieć pewność, że nie zepsują się zbyt szybko.

Jak przycinać drzewa?

Przycinanie drzew nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni czas. W przypadku drzew ozdobnych, najlepiej robić to albo jesienią, jeszcze przed wystąpieniem mrozów, albo wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji. Nie należy drzew przycinać latem, ani też zimą. Bardzo podobne terminy obowiązują w przypadku drzew owocowych, wyjątkiem są czereśnie i wiśnie. Te drzewa należy przycinać po zbiorach, nie dalej niż w połowie września. Cięcie w każdym wypadku powinno być gładkie, bez poszarpanych krawędzi. W razie potrzeby można zastosować pastę ochronną, która przyda się w sytuacji, kiedy obawiasz się pojawienia chorób grzybowych na drzewie.

Dobierz odpowiedni sekator

Ważnym aspektem pielęgnacji ogrodu i sadu jest wybór odpowiedniego sekatora. Zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały, mogą sobie nie poradzić. Zbyt mały sekator może się połamać i nie pozwoli na gładkie cięcie gałęzi. Z kolei zbyt duży sekator, używany do cięcia młodych, świeżych pędów, będzie się nimi blokował. Z tego też powodu warto mieć wśród swoich narzędzi kilka różnych sekatorów dobrej marki, takiej jak Bradas. Dzięki temu można bez problemów dobrać rozmiar narzędzia do przycinanego drzewa lub krzewu. Wybór odpowiedniego sekatora jest bardzo ważny! Jest to podstawowe narzędzie, którego nie może zabraknąć w żadnym przydomowym, amatorskim ogrodzie.