Na opłacalność inwestycji bardzo często wpływ ma nie tylko typ oraz wielkość gospodarstwa, ale również cena paliwa. Po podsumowaniu plusów i minusów oraz dokonaniu wyboru, należy przyjrzeć się także siatkom i sznurkom dostępnym na rynku. W znacznej mierze to od ich jakości będzie zależała trwałość beli, a co za tym idzie, tempo przeprowadzanych prac.

Sznurek czy siatka – plusy i minusy        

Bez wątpienia oba rozwiązania mają po swojej stronie plusy i minusy. Do największych zalet sznurka należy jego niska cena. Wykorzystywanie siatki gwarantuje z kolei sporą oszczędność czasu. W tym przypadku minusem są jednak stosunkowo wysokie wydatki. Bele owinięte siatką są także zdecydowanie trwalsze i bardziej zbite. W przeciwieństwie do sznurka, znakomicie opierają się próbie czasu. Zachowują swoje właściwości nawet przez okres kilku lat, sznurek może utracić je zdecydowanie szybciej, co znacząco wpływa na kształt całej beli i umożliwia przedostawanie się do wnętrza powietrza. Siatka sprawdza się także znacznie lepiej w przypadku trawy pociętej, która wymaga bardzo gęstego oplotu. Sznurek z kolei może być w niezwykle łatwy sposób poddany recyclingowi – po rozplątaniu sprawdzi się jako linki i powrozy. Wykorzystuje się go również w prasach kostkujących.

Koniec końców każdy rolnik powinien dokonać bilansu zysków i strat. Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest skala robót – przyjmuje się, że jeżeli liczba balotów nie jest zbyt wysoka, a co za tym idzie czas ich przygotowania nie jest długi, warto wybrać tańszą opcję i zwijać przy pomocy sznurka. Jeżeli zapotrzebowanie jest duże, każda minuta jest na wagę złota. Należy pamiętać także o tym, że im szybsze tempo prac, tym mniejsze zużycie maszyn i surowców, w tym benzyny. Szacuje się, że wykorzystanie siatki pozwala na zaoszczędzenie aż połowy czasu. Jednocześnie zyskujemy także bardzo mocne i pewne baloty.

Dobór odpowiedniego sznurka

Najważniejsza okaże się jakość wybranego produktu – sznurek pochodzący od sprawdzonego producenta będzie wytrzymały i odporny na warunki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nie dojdzie od jego zerwania lub gnicia, a to główne czynniki, które niweczą długą i mozolną pracę oraz wiążą się ze stratą czasu i pieniędzy. Znakomitą jakością wyróżnia się sznurek Tama Twine doskonale znanej na całym świecie izraelskiej firmy Tama. Do jego wykonania wykorzystano pierwotny polipropylen oraz najnowsze technologie, gwarantujące bardzo wysoką wytrzymałość, stabilizację UV oraz wygodne odwijanie. Jeżeli poszukujemy sznurka do prasy kostkującej, warto sięgnąć po produkt polskiej firmy Chemitex.

Wybór siatki do belowania

Firma Tama jest także producentem siatek do belowania. Ich TamaNet Edge to Edge™ powstał z połączenia dwóch technologii – Edge to Edge™ oraz Bale+™. Dzięki temu produkt jest niezwykle wytrzymały, a praca z nim jest pewna i bezpieczna. System Zebra ułatwia odróżnienie stron siatki, a wyraźna czerwona linia ostrzega o zbliżaniu się do jej końca. Wygodny uchwyt ułatwia natomiast przenoszenie produktu.

Świetnymi właściwościami wyróżniają się także siatki firmy Astra oraz Unirec. Wykorzystanie pierwotnego surowca gwarantuje wysoką jakość oraz bardzo dużą wytrzymałość. Obsługa siatki jest natomiast prosta i intuicyjna, a dzięki wykorzystanym zabezpieczeniom, znacznie obniżono ryzyko popełnienia przypadkowego błędu.